Contact Us
Fairfield Daily Voice serves Fairfield & Southport
Return to your home site

Menu

Fairfield Daily Voice serves Fairfield & Southport

Nearby Towns

politics

Voter Guide: Races For School Board, Finance Board On Ballot In Fairfield

Fairfield
Fairfield Photo Credit: Contributed

FAIRFIELD, Conn. — “All politics is local:” That's the famous saying from House Speaker Thomas P. "Tip” O'Neill.

And the election Tuesday in Connecticut is all about local races, with voters heading to the polls to vote for their fellow town residents. These are the elected town officials who have a direct impact on property taxes, schools, police, town services and more.

Voters will decide two seats on the Board of Finance, four seats on the Board of Education along with a two-year vacancy, two seats on the Planning and Zoning Commission and a total of three seats on the Board of Assessment Appeals.

Polls will be open from 6 a.m. to 8 p.m. Tuesday. To check your polling place, click here .

Here is the ballot:

Board of Finance (vote for two):

  • Christopher Skoczen - D
  • John Mitola - D
  • Christopher DeWitt - R
  • Tom Flynn - R

Board of Finance (to fill four-year vacancy):

  • Sheila Marmion - D

Board of Finance (to fill two-year vacancy):

  • Elizabeth Zezima - D

Board of Education (vote for four):

  • Jennifer Leeper - D
  • Marc Patten - D
  • Jennifer Jacobsen - D
  • John Convertito - D
  • Nicholas Aysseh - R
  • Jeff Peterson - R

Board of Education (to fill vacancy, vote for one):

  • Christine Vitale - D
  • Sally Connolly - R

Board of Assessment Appeals (vote for two):

  • Kathleen D. Griffin - D
  • Harold Zawadski - D
  • Trey Bickers - R
  • Carol Depietro - R

Board of Assessment Appeals (to fill vacancy, vote for one):

  • William (Liam) Burke - D
  • Tassos Recachinas - R

Planning and Zoning Commission (four-year term, vote for two):

  • Steven Levy - D
  • Mark Corcoran - D
  • Gerry Alessi - R
  • Thomas Noonan - R

Planning and Zoning Commission (two-year term, vote for two) :

  • Donan Meyer - D
  • Daniel C. Ford - R

Town Planning & Zoning Commission Alternate (vote for two):

  • Peter Elliott - D
  • Fredda Gordon - D
  • Michael E. DiGiacomo - R
  • Michael E. DiGiacomo - R

Zoning Board of Appeals (four-year term):

  • Sharon Strelzer - D
  • James Baldwin - R

Zoning Board of Appeals (two-year term):

  • Dan Landry - D
  • Kevin S.Coyne - R

Zoning Board of Appeals Alternate (vote for two):

  • Jane Gitlin Nishball - D
  • Daphne Dixon - D
  • Faith Dillon - R
  • Charles Zylstra - R

Constables (vote for four):

  • Kevin Flynn - D
  • Charlene Lebo - D
  • Ruth Smey - D
  • Jay Wolk - D
  • Harry R. Ackley Sr. - R
  • Mark C. Dunlevy - R
  • Joe Peddle - R
  • Frank Rowe - R

Representative Town Meeting

District One (vote for four in your district)

  • Nancy Carberry -D
  • Tara Cook-Littman -D
  • Mary Hogue -D
  • Nancy Lefkowitz -D
  • Peter Ambrose -R
  • Ed Bateson -R
  • Stephen D. Chessare -R
  • Keith S. Varian -R

District Two (vote for four in your district)

  • Bill Gerber -D
  • Erin Lopez -D
  • Eric Newman -D
  • Cindy Perham -D
  • Harry R. Ackley Sr. -R
  • Bill Llewellyn -R
  • Timothy Lynch -R
  • Jeff Steele -R

District Three (vote for four in your district)

  • Heather Dean -D
  • Matthew Jacobs -D
  • Douglas A. Jones -D
  • Sharon Pistilli -D
  • Ron Drew -R
  • Alex Durrell -R
  • Robin Orriss -R
  • Diane Pagnozzi -R

District Four (vote for four in your district)

  • Jessica M. Becker - R
  • Solomon Briks - R
  • Alice Kelly - D
  • Frank O'Reilly - R
  • Phil Pires - D
  • Marcy Spolyar - D

District Five (vote for four in your district)

  • Josh Garskof -D
  • Joseph Siebert -D
  • Ruth Smey -D
  • Jay Wolk -D
  • Roger V. Autuori -R
  • Sally Connolly -R
  • Andrew G. Semmel -R
  • Carol J. Way -R

District Six (vote for four in your district)

  • Matt Ambrose -D
  • Steve M. Berecz D
  • Hannah Gale -D
  • Pamela Jones -D
  • Matt Boland -R
  • Shannon P. Bowley -R
  • Jason Li -R
  • Raymond Neuberger -R

District Seven (vote for four in your district)

  • Lauren Bove -D
  • Mark A. McDermott -D
  • Jill Vergara -D
  • Karen Wackerman -D
  • Thomas Keane -R
  • Tom McCarthy -R
  • Michael R. Mears -R
  • Alex Plitsas -R

District Eight (vote for four in your district)

  • Kerry Berchem -D
  • Susan Burstein -D
  • Rip Littig -D
  • Nhi Tran -D
  • Francis (Hank) Ference -R
  • Pamela Iacono -R
  • Christine Messina -R
  • Peter Tallman -R

District Nine (vote for four in your district)

  • Andrew Chase Gausepohl - D
  • Dru Georgiadis - D
  • Margaret Horton - D
  • Trevor Crow Mullineaux - D
  • Brian Farnen - R
  • Dorene Herron - R
  • Bill Perugini - R
  • Clifford Smith - R

District Ten (vote for four in your district)

  • Greg Alprin - D
  • Laura Karson - D
  • Kevin J. Lennon - D
  • Lisa Winjum - D
  • Samuel W. Cargill - R
  • Michael D. Herley - R
  • Frank W. Petise - R
  • Eric Sundman - R

to sign up for Daily Voice's free daily emails and news alerts.

Welcome to

Fairfield Daily Voice!

Serves Fairfield & Southport

This is a one time message inviting you to keep in touch

Get important news about your town as it happens.